Szuknk vemhessge tlagosan 63 nap.
Ha tudjuk a fedeztets idpontjt, akkor knnyen ki tudjuk szmolni az ells vrhat idejt. Az idpont kzeledtt a szuka otthoni vizsglatval is szrevesszk. A vemhessg utols 10-12 napjban a kiskutyk mozgst a fekv szuka hasfalnak hirtelen elmozdulsbl is megfigyelhetjk.
A kutyd testhmrskletnek rendszeres ellenrzsvel szreveheted az ells idejt. A szuka testhmrsklete az ells kzeledtvel fokozatosan cskken, egszen 37-37.5 fokig. Innen tudhatjuk, hogy 16-24 rn bell beindul a szls.
Az ellst mindenkpp ksrjk figyelemmel, hogy brmilyen problma esetn be tudjunk avatkozni, vagy llatorvost hvhassunk. /Ells eltt szuknk csecseit ferttlentsk le, hogy a megszletett kiskutyt rgtn r tudjuk tenni./
Ha az ells megindul az llat nyugtalan , szapora lesz a lgzse, nha nygdcsel. Ezt nevezzk tgulsi szakasznak. Ezutn a tolfjsok is megjelennek, s a magzatvz elfolyik, s mr pr perc mlva szmthatunk az els klyk megszletsre, majd sorban a tovbbi magzatok is vilgra jnnek. Ha sok klyk van, az els 4-5 megszletse utn 1-2 rs sznet kvetkezik, majd folytatdik az ells. : Ha egy klyk feje vagy fara mr lthat, de nem kpes magtl elhagyni a szl utat, bõrnek kmletes, egyenletes hzsval segtsnk. Mindenkppen vrjuk meg a kvetkez fjst s csak akkor nyljunk a babhoz. Semmikppen ne adjunk a kutynak semmilyen mhsszehz szert! Ezt bzzuk orvosunkra, mert a nem j idben adott injekci mhrepedst is okozhat, s ezzel kockztatjuk a szuka s a klykk lett! A megszletett klykk magzatburkt a szuka rendszerint feltpi, s a kldkzsinrt is elrgja. Ha nem, akkor neknk kell a magzatot a burokbl kiszabadtanunk, s a kldkzsinrt elszaktanunk. Ezutn a klyk szjbl az esetleges nylkt eltvoltjuk, szrt szrazra trljk, a kldkcsonkot betadine oldattal leecsetelve ferttlentjk. A kiskutykat infra lmpa al tesszk. Idelis hmrsklet 30-32 fok.
Az ellst az utfjsok zrjk. Ezek clja a mhben esetleg visszamaradt magzatburkok, magzatvz stb. eltvoltsa. Az ells utn a mhbl mg 7-8 napig kezdetben vrhenyes hgabb, majd barns- zldes nylks vladk rl, ez nem kros . Az ells befejeztvel a szukt a lemossuk, szrazra trljk, a csecsbimbkat kln is enyhe alkoholos trlkendvel, vagy brvzzel ferttlentjk, s a szukt a klykkhz engedjk.
Alaposan ellenrizzk a klykket, hogy nincs-e valamilyen fejldsi rendellenessgk. Fontos, hogy a klykk a szletst kvet 24 rban minl tbbet szopjanak, ugyanis ilyenkor trtnik a tejben lv passzv ellenanyagok felvtele, mely az nll immunrendszer kialakulsig a kiskutya egyetlen vdelme a fertz betegsgek ellen. Ezt semmilyen mestersges tejksztmny nem ptolhatja.
Az ellst kvet napon a szukt felttlenl vigyk llatorvoshoz. A vizsglat clja a mh ttapintsa az esetleg bent maradt magzat feldertse, a szuka ltalnos vizsglata, s a mh sszehzdst elsegt injekci beadsa.
A szuka szmra a klykk tpllsa risi ignybevtel, ezrt az anyakutya kifogstalan minõsgû s mennyisgû tpllsanagyon fontos. A szoptats szuka mindig kedve szerinti mennyisgû folyadkot ihasson. Ha minden rendben megy, a klykknek otthont ad lda hõmrsklett a 3. naptl fokozatosan cskkenthetjk.
gyeljnk arra, hogy a kiskutykat mindig higinikusan, tisztn, megfelel nagysg terleten tartsuk.
A klykket kt hetes korukban kell elszr fregtelenteni valamilyen paszta formj, /n szemly szerint a DRONTAL PUPPYT hasznlom/ jl adagolhat ksztmnnyel, amelyet llatorvosunknl biztosan megkapunk, s a fregirtst kthetente legalbb 3-szor meg kell ismtelni.
A 4. httl a kiskutyknak a tej mellett mr a puppy tpot is el lehet kezdeni szp fokozatosan adni. Ha az alom szpen nvekszik , az els vdoltsig akkor nincs okunk az izgalomra.. Ilyenkor mr a kldkcsonk gygyulst kveten ellenrizhetjk, nincs-e a kiskutyknak kldksrve, amit a kldk helyn lthat duzzanatrl ismernk fel. Ha kldksrves egyedet tallunk, mutassuk meg az llatorvosunknak.
A klykk fogazatnak, kanokon a herk leszllsnak ellenrzsvel tulajdonkppen zrul a mi tennivalinknak sora, a tovbbi teendk mr az j gazdit terhelik.
FELTTLENL FORDULJUNK ORVOSHOZ HA:
az ells szmtott napja eltt kutynk lzas, elesett.
a hvelybl szagos vladk szivrog.
az ells a kiszmolt idpont utn egy httel sem indul meg.
kt klyk szletse kztt kt rnl hosszabb id telik el, s a szuka nyugtalan, erlkdik, hasban mg rznk kiskutyt.
a szlst ers vrzs ksri.
a magzat a szltba beszorul.
a kezdetben lnk klykk aktivitsa lecskken, nem szopnak, esetleg elpusztul kzlk nhny.
az ells utn a szuka bgyadt, elesett, lzas lesz.
a mhvladk bzs, nem szn.
|