Kiskutyk helyes elltsa
Herbern Kriszta 2004.06.21. 19:58
Ha n kuskutyt vsrl krem tartsa be az itt leirtakat
Hasznlati tmutat klykkutyinkhoz
Oltsok s a betegsgek megelzse:
A vdoltsok feladata, hogy megvdje az n kutyjt fertz betegsgekkel szemben. Ha a kutykat nem rszestjk megfelel vdoltsokban, nagy annak a kockzata, hogy az llat megkapja valamelyik vgzetes fertz betegsget (mg akkor is, ha kutyja llandan csak laksban tartzkodik), ugyanis lteznek nagyon ellenll s raglyos krokozk is,amit sajnos a cipnkkel bevihetnk,st mg a brnkn is megtapadhatnak.
Vdoltsokkal sajnos nem minden fertz betegsg ellen lehet vdekezni, azonban a legelterjedtebb s legveszlyesebb betegsgek ellen igen. A haznkban kt legelterjedtebb s legveszlyesebb betegsg a parvovrusos blgyullads s a szopornyica, de vdekeznnk kell az egyb fertz betegsgek ellen is. Be kell oltatnunk a klykkutykat sajtos, szinte egyedi s bonyolult oltsi program szerint (ez sokszor az adott hely jrvnytantl fgg, ezrt tancsos a kutya lakhelyhez legkzelebb praktizl llatorvost megkrni ennek vgrehajtsra) s be kell oltatnunk a kifejlett kutykat is vente ismtl vdoltsokkal.
-veszettsg (rabies, R, a Rhabdoviridae csald Lyssavirus genusba tartoz vrus okozza ezt az emberre is veszlyes, hallos fertz betegsget) -kutyk parvovrusos blgyulladsa (canine parvo vrus enteritis, P, kutya parvovrus okozza, CPV-2, a legveszlyesebb s legfertzbb kutyabetegsg) -szopornyica (distemper, D, CDV, szopornyicavrus okozta lgz- s emsztszervi betegsg, a kznyelvben nha kutyakanyarnak is nevezik).
Ezeken az oltsokon kvl mg szmos oltanyag ltezik, ami nem ktelez de ajnlanm. nmaga megnyugtatsa vgett krem, krje llatorvosnak vlemnyt.
Mivel az eredmnyes oltshoz az szksges, hogy az ellenanyagok alacsony szinten legyenek a klykkben, olts utn j pr napig (kb. 2 ht) nincs vdve a kutya az utcai parvovrussal szemben. Nagyon fontos ppen ezrt, hogy ilyenkor ne rintkezzen ms kutykkal, ne vigyk oda, ahov sok kutya jr. Mg mindezek utn is tovbbi veszlyforrs, hogy a parvovrus nagyon ellenll s raglyos vrus, gy ciptalpunkon, utcai ruhzatunkon vagy egyb raglyfog trgyakon hazavihetjk. Teht fontos tovbb a zrt tarts, a kzmoss kutyzs eltt, valamint az, hogy utcai ruhzatunkkal a kutyaklykk ne rintkezzenek. Ezek betartsa utn is javasolt a tbbszri olts. Az oltsok beadatsa 2 hetenknt javasolt. Az utols oltst kvet 14.-ik napig a kiskutyja nem vdett teljesen. AZ OLTS SOROZAT BEFEJEZSIG KUTYJT NEM SZABAD UTCRA VINNI!!!!! HA KISKUTYJA BGYADT AZONNAL ORVOSHOZ KELL VINNI.
A freghajts nlam Drontal Plusz-szal trtnik. Ha netn freghajtsnl tallunk frget akkor 14 nap mlva a fragtelentst meg kell ismtelni.
A klykkutya etetse:
A kiskutya ajnlott eledele 1 ves korig junior klyktp. Tejet sose adok, mert hasmens lesz belle.
A hzi koszttal nevelt kiskutya a normlisnl gyorsabban nvekszik s gy nagy a kockzata, hogy csontfejldsi rendellenessgek alakulhatnak ki nla s ezeket csak mtttel lehet korriglni.
Az telt s a vizet ha lehet ne manyag , hanem rozsdamentes acl tlkban knljuk.( nem tudja felbortani s sztrgni) Tisztntartsa sokkal egyszerbb.
A klykkutya nagyon sok trdst s figyelmet ignyel, az etets tern klnsen. A klyk kutyk gyorsan fejldnek, ezrt magas energiatartalm telre van szksgk. Figyelni kell arra, hogy a gyomruk nagyon kicsi, ppen ezrt naponta tbbszr kisebb mennyisgben kell etetni ket. n Flatazorral s Premier Dog Professionl PUPPY- val etetem ket. 3 hetes kortl 12 hnapos korig teljes rtk lelem szmukra, s szmomra ami nagyon fontos mestersges sznez s zest anyagot nem tartalmaz, tartstszer mentes.
Klykkutyt a legjobb vizes tppal etetni. Elksztse nagyon egyszer: a tpot le kell nteni kb. 60 fokos vzzel, letakarni s kb. 10 percet llni hagyni. Figyelni kell, nehogy nagyon melegen adja a kiskutyjnak. Napi 4-5 etets a javasolt. /kiskutya ignye szerint/ 20 percnl tovbb az telt ne hagyja a klyk eltt. A maradkot ki kell dobni. A kiskutyt folyamatosan , szoktassa a minl szilrdabb tphoz. Nagyon fontos, mert ha csak puht eszik nem fognak megersdni a fogai. Csirke csonttal s vgott csonttal val etetst, ha lehet mellzzk, mert ezek a csontok szilnkosan trnek s akr vgzetes krosodst okozhat. /ajnlom pl: csirkefej stb./ Az etetst a mindennapi tevkenysghez igaztsa.
A kutyk szeretik a rendszeressget, ezrt lehetsg szerint ugyanabban az idpontban etesse meg. Friss vz mindig legyen kedvence eltt!!!!!!
A kutyus sr frdetse felesleges, mert a szrre s brre rtalmas lehet. Tiszttsra a szraz kutyasampont vagy a babahintport javasolom. A bolhk stb. ellen vdekezni legjobb a Front-Line hasznlata. Kb. 2-3 hnapig vd. llatorvostl krheti. A bolha irt nyakrvek s porok hasznlata sokszor allergihoz vezet.
Ha a klyk kutyjnak esetleg hasmense van / nluk ez srn elfordulhat/ szntabletta vagy Bolus Adstringens adst javasolom.
A tlem vsrolt kiskutyk jsgpaprhoz vannak szoktatva. Ha otthon is tesz a fldre jsgpaprt kikszbhet az egsz laks sszepiszktsa.
A kiskutya szklete hurka szer. Ha nagyon kemny vagy nagyon hg, oda kell figyelni, s orvosval konzultlni.
A kiskutyk kb. 14 hetes korukban kezdik vltani a fogukat. FIGYELEM!! Kedvencnknek csak olyan jtkot adjunk, amit nem tud lenyelni. Ebben az idszakban a legfontosabb, a szmukra nem rtalmas rgni val.
A kutyusokat kvetkezetesen neveljk. Trsas lny, ezrt nagy szksge van az emberrel val kapcsolatra.
Ha esetleg mg felmerl krdse hvjon bizalommal.
SOK RMET KVNOK A KISKUTYJHOZ:-))))))
Herbern Kriszta
|